Eryk LIPIŃSKI ,Erwin Axer gra w karty z Fafikiem w brzuchu wieloryba, 1972 , tusz, akwarela, papier, 29,5 x 41 cm w świetle passe-partout

Erwin Axer gra w karty z Fafikiem w brzuchu wieloryba, 1972

(1908 Kraków - 1991 Warszawa)

tusz, akwarela, papier
29,5 x 41 cm w świetle passe-partout
sygnowany po prawej stronie u dołu: Erl; obok dedykacja zaczynająca się od słów: Pani Halinie (...)
na odwrocie odręczne adnotacje dotyczące tytułu i autorstwa

Eryk Lipiński ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w pracowni scenografii u Daszewskiego, grafiki u Bartłomiejczyka i malarstwa u Pruszkowskiego. Wcześniej, bo w 1928 roku zadebiutował w tygodniku „Pobudka”. Zajmował się rysunkiem humorystycznym, karykaturą, plakatem filmowym. Współpracował z ugrupowaniem „Czapka Frygijska”. Jego rysunki ukazywały się między innymi na łamach „Muchy”, której był redaktorem w latach 1946-1948 i „Cyrulika Warszawskiego”. W 1935 roku założył pismo satyryczne „Szpilki”. Był jego naczelnym w latach 1936-1937 oraz po wojnie 1947-1953. Stworzył między innymi cykle rysunków humorystycznych: poczet pisarzy polskich, „Jak wyglądałby Gioconda, gdyby malował ją…”, słynne pary kochanków, itd. Był współorganizatorem I Międzynarodowego Biennale Plakatu w 1966 roku. Do jego sukcesów organizatorskich należało również powołanie do życia Muzeum Karykatury i wieloletnie dyrektorowanie tej placówce.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XV Aukcja2000-09-19 00:00:0045
800.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
1700.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)