Tadeusz WAŚKOWSKI ,"Ona" - portret aktorki, około 1920 , kredka, papier, 43 x 41 cm

"Ona" - portret aktorki, około 1920

(1883 Kraków - 1960 lub 1966)

kredka, papier
43 x 41 cm
sygnowana po lewej stronie u dołu: Waśkowski T.
Prezentowane dzieło należy do cyklu, w którym malarz przedstawił świat osobistości współczesnego teatru.

Tadeusz Waśkowski, brat Antoniego, literata i malarza, a także kuzyn S. Wyspiańskiego, sam studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1905 -1911 u J. Mehoffera. Otrzymywał w tym czasie nagrody za akty i portrety. Chętnie malował sceny rodzajowe i portrety używając prostych środków artystycznych i starając się uwypuklić cechy modela. Stworzył cykle, w których ukazał malarzy, poetów, aktorów swoich czasów. Dużo wystawiał, przede wszystkim w Towarzystwie Przyjaciół sztuk Pięknych we Lwowie i w Krakowie, na przestrzeni lat 1931 - 1956. W 1931 roku odbyła się tutaj wystawa zbiorowa prac artysty. Waśkowski zajmował się również grafiką, zwłaszcza litografią, i karykaturą. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Historycznego m. Krakowa i w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XV Aukcja2000-09-19 00:00:0043
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)