Wnętrze kościoła mariackiego w Krakowie - widok od strony prezbiterium, ok. 1900-1910
(1865 Paryż - 1947 Kraków) |
olej, tektura |
38 x 33,5 cm |
sygnowany po lewej stronie u góry: Stanisław Poraj Fabijański na odwrocie dwukrotnie powtórzona odręczna notatka: Solski ; Ludwik Solski |
Stanisław Fabijański edukację artystyczną rozpoczął od nauki rzeźby. W latach 1883 – 1888 uczył się malarstwa w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych między innymi u Cynka i Matejki. Od 1888 roku studiował w monachijskiej akademii. Po podróży do Włoch i Francji zamieszkał na stałe w Krakowie. Poza scenami rodzajowymi i malarstwem portretowym najchętniej tworzył miejskie pejzaże, zwłaszcza interesował się zabytkami architektonicznymi. Często malował wnętrza sakralne oraz widoki na charakterystyczne budowle. Brał udział w licznych wystawach w Polsce oraz za granicą (w Monachium, w Brukseli). Dwukrotnie w Krakowie miał swoje indywidualne wystawy, w latach 1928 i 1933. W tym czasie otrzymał srebrny medal Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.
Cena uzyskana Hammer price |
XV Aukcja | 2000-09-19 00:00:00 | 29 | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |