Widok Krakowa, 1920
(1885 Kraków - 1942 Kraków lub obóz koncentracyjny) |
akwarela, papier |
29 x 20 cm w świetle passe-partou |
sygnowana po prawej stronie u dołu: Szymon Műller 1920 |
Z okazji wystawy Jednorogu w 1928 roku artysta otrzymał taką recenzję swojej twórczości, która wyszła spod pióra Mieczysława Dąbrowskiego i przy okazji trafnie ujmuje urok prezentowanego pejzażu: "Do ciekawych indywidualności artystycznych należy Szymon Műller, który kroczy w zupełnej niezależności od wpływów postronnych, rozwijając się mocą swego talentu. Skromny, poniekąd naiwny a przede wszystkim świeży stosunek do natury zaznacza się równie spokojnie i jednolicie tak w studiach pejzażowych, martwej natury, jak portretowych czy rodzajowych kompozycjach. (...) Świetlane barwy, żywe i jasne, ożywiają pogodnym nastrojem te prace." |
Szymon Műller uczył się malarstwa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i J. Pankiewicza w latach 1905 - 1914, a następnie u W. Weissa do 1917 roku. Jego młodzieńcza twórczość była wyróżniona dwukrotnym brązowym i raz srebrnym medalem. Malował kompozycje figuralne, portrety, kwiaty, widoki Krakowa. Najczęściej używał akwareli, rzadziej farb olejnych i pasteli. Wielokrotnie wystawiał swoje prace, między innymi w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w latach 1919, 1921, 1932, w krakowskim i we lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w latach 1913, 1917, 1921, 1925, 1927, 1928, 1929, 1934, w Związku Polskich Artystów Plastyków od 1917 roku. Był członkiem artystycznego stowarzyszenia Jednoróg. Po wojnie odbyło się kilka jego wystaw pośmiertnych, między innymi w Żydowskim Instytucie Historycznym w latach 1948 i 1971. Jego akwarele znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Okręgowego w Białymstoku, w Muzeum Historycznym m.Krakowa, w Muzeum Niepodległości i w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie.
Cena uzyskana Hammer price |
XV Aukcja | 2000-09-19 00:00:00 | 18 | 2200.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |