Studium portretowe Kozaka, 1914
(1875 Czerniowiec - 1927 Warszawa) |
akwarela, papier |
20 x 26,5 cm |
sygnowana po prawej stronie u dołu: Lwów 22/8 914 / Leonard Winterowski |
Podczas I wojny światowej pracował jako malarz dokumentalista przy sztabie armii austriackiej. Z tego okresu pochodzi prezentowane studium, datowane na 22 sierpnia 1914 roku. |
Leonard Winterowski uczył się malarstwa w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1894-1895 pod kierunkiem L. Loefflera i T. Axentowicza. Następnie kształcił się jeszcze w Wiedniu. Działał we Lwowie. Wystawiał w krakowskim i we lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Początkowo malował pejzaże, portrety, sceny rodzajowe, widoki architektoniczne. Z czasem najchętniej zajmował się malarstwem batalistycznym. Później przeniósł się do Warszawy. Czasami podejmował się malowania portretów oraz aktów. Jego twórczość wyróżniała duża biegłość warsztatowa. Ze swobodą malował prace olejne, ale jeszcze sprawniej tworzył akwarelą. W 1928 roku w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych odbyła się jego wystawa pośmiertna. Podczas I wojny światowej pracował jako malarz dokumentalista przy sztabie armii austriackiej. |
Cena uzyskana Hammer price |
XV Aukcja | 2000-09-19 00:00:00 | 2 | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |