Szwoleżerowie
(1911 Piotrków Trybunalski - Miechów) |
olej, płótno |
51 x 44 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: R. Breitenwald |
Roman Breitenwald rozpoczął studia artystyczne od Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu pod kierunkiem K. Z. Maszkowskiego, następnie studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u W. Jarockiego, T. Axentowicza i J. Mehoffera. Po ukończeniu akademii w 1936 roku zamieszkał w Warszawie. W swojej twórczości nawiązywał do tradycji polskiego malarstwa batalistycznego i pejzażowego. Zarówno czerpał z tematyki malarstwa dawnego ukazując małomiasteczkowe scenki, polowania, kuligi, targi. Jego malarstwo opierało się na rzetelnym realizmie i studiach plenerowych. Głównym bohaterem jego prac był często koń. Był członkiem grupy "Pro Arte". Swoje obrazy wystawiał w Salonach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych od 1936 roku (Lwów) i w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie od 1938 roku. Do końca w swojej twórczości kultywował tradycje malarstwa wyrosłego z XIX wieku. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 129 | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |