Stanisław KAMOCKI,Pejzaż górski z zagrodą, 1928 , olej, tektura, 67 x 94 cm

Pejzaż górski z zagrodą, 1928

(1875 Warszawa - 1944 Zakopane)

olej, tektura
67 x 94 cm
sygnowany po lewej stronie u dołu: 928 Kamocki

Stanisław Kamocki malarstwo studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Cynka, Wyczółkowskiego, Malczewskiego i Stanisławskiego w latach 1891-1900. Uważany jest za najzdolniejszego ucznia tego ostatniego i jednego z najciekawszych pejzażystów polskich. Po ukończeniu studiów podróżował, był w Paryżu, we Włoszech, w Niemczech i w Szwajcarii. W 1919 roku objął katedrę pejzażu w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, kontynuując rozwój szkoły pejzażu zapoczątkowanej przez Stanisławskiego. Od 1942 roku nauczał w zakopiańskiej Państwowej Szkole Góralskiej Sztuki Ludowej. Najczęściej malował pejzaże, rzadziej martwe natury i wnętrza. Najwyżej cenione są w jego twórczości nastrojowe krajobrazy, powstałe po 1910 roku, malowane szerokimi, śmiałymi pociągnięciami pędzla, w których malarz dokonuje syntezy barwnej poszczególnych elementów pejzażu.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XVI Aukcja2001-03-26 00:00:00121
15000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)