Siostra miłosierdzia na linii bojowej pod Warszawą, około 1910
(1857 Paryż - 1942 Kraków) |
olej, płótno |
82 x 66 cm |
ygnowany po lewej stronie u dołu: WOJCIECH KOSSAK |
Inna wersja tego tematu, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, została opublikowana w: K. Olszański, Wojciech Kossak, Wrocław - Warszawa - Kraków - Gdańsk - Łódź 1982, il. 171. Obraz pochodzi ze zbiorów rodziny Czartoryskich.
Wojciech Kossak kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza oraz w akademii w Monachium. Następnie kontynuował naukę w paryskiej École des Beaux-Arts. W 1895 wyjechał do Berlina, gdzie otrzymywał zamówienia cesarza Wilhelma II, następnie pracował w Londynie i Wiedniu. W 1915 został profesorem w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Wielokrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych i Paryża. Jego twórczość cieszyła się niezwykłą popularnością, zwłaszcza batalistyka, tematyka myśliwska oraz portrety o charakterze reprezentacyjnym. Malarz trafiał zwłaszcza w gust ziemiaństwa. Był wielokrotnie nagradzany. Wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, na Salonach paryskich, w Wiedniu, w Monachium, w Berlinie i w Rosji. Jego obrazy znajdują się w wielu polskich muzeach oraz w zbiorach prywatnych. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 109 | 50000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |