Zdążyć przed zamiecią, 1932
(około 1875 /?/ - 1946/1947 Warszawa, Łódź /?/) |
olej, płótno |
50 x 80 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Cz. Wasilewski na blejtramie nalepka: Czesław Wasilewski / "Zdążyć przed zamiecią" / (1932) |
Czesław Wasilewski był malarzem samoukiem. Działał w Warszawie, najczęściej malował efektowne zaprzęgi, sanny, sceny batalistyczne, zimowe pejzaże, sceny z polowań, kwiaty. Wykorzystywał z talentem malarskie osiągnięcia polskich malarzy uczących się w monachijskiej Akademii oraz zręcznie nawiązywał do stylu malarskiego W. Kossaka. Równocześnie w wielu swoich kompozycjach prezentował trochę odmienne, niemal werystyczne podejście do natury, tworząc sugestywne iluzje rzeczywistości. Brał udział w wystawach w Lublinie w 1922 roku, w Warszawie, w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w latach dwudziestych, a także w wielu wystawach ukazujących dorobek polskich malarzy w różnych miastach (na przykład w Katowicach, w Częstochowie, w Gdyni, w Kaliszu). Obecnie jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w Łańcucie, Lesznie, Łodzi. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 104 | 12000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |