Symche Binem (Simon) TRACHTER ,Pejzaż z Kazimierza Dolnego, 1935 , olej, płótno, 55 x 68,5 cm

Pejzaż z Kazimierza Dolnego, 1935

(1890/1894 Lublin - 1942 Treblinka)

olej, płótno
55 x 68,5 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: S. trachter 35

Symche Binem Trachter studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie u S. Lentza, a następnie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Malczewskiego i S. Dębickiego w latach 1916 - 1920. Naukę kontynuował w Wiedniu i Paryżu. Na stałe mieszkał w Lublinie, często bywał w Kazimierzu Dolnym. Malował przede wszystkim pejzaże i martwe natury. Stosował technikę olejną. Zostawił w swojej spuściźnie dużą liczbę rysunków, były to akty widoki architektoniczne. Krytycy zaliczyli go do najmłodszego pokolenia członków École de Paris. Tworząc obrazy poszukiwał różnorodnych rozwiązań fakturowych, niekiedy stosował technikę poinylizmu. Koloryt jego dzieł był zharmonizowany, chociaż zdradzał dużą swobodę artystyczną. Ważną rolę w jego obrazach odgrywał kontur. Był członkiem warszawskiego Związku Plastyków, należał do Zrzeszenia Żydowskich Malarzy i Rzeźbiarzy w Krakowie. Swoje prace prezentował między innymi w Instytucie Propagandy Sztuki i w Żydowskim Towarzystwie Krzewienia Sztuk Pięknych. Jego kompozycja pejzażowa ukazująca fragment Kazimierza Dolnego przechowywana jest w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego. W czasie pobytu w warszawskim getcie był współautorem fresku w Sali Recepcyjnej Gminy Żydowskiej.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XVI Aukcja2001-03-26 00:00:0095
8000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)