Ciągnienie sieci-moment stanowczy, przed 1914
(1873 ? Kowieńszczyzna - 1942 Monachium) |
olej, tempera, tektura |
45 x 61 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: KORZENIEWSKI |
W "Świecie", w numerze 22 w 1914 roku zamieszczono artykuł autorstwa S. Przybyszewskiego pod tytułem "Stanisław Korzeniewski". Obok innych scen rodzajowych z życia rybaków poleskich był z tej okazji również reprodukowany obraz Korzeniewskiego Moment stanowczy, którego jedną z wersji wydaje się być prezentowany obraz. Takie przedstawienia, ludzi przy ciężkiej pracy, zyskiwały szczególnie przychylna opinię u Przybyszewskiego, który przyjaźniąc się z malarzem obserwował wnikliwie jego twórczość. Tak opisywał przedstawienia stworzone przez malarza: " Nad Sławeczną* , szeroko rozlaną, cięży ołowiane niebo, tak ciężkie, że zdaje się, iż lada chwila oberwać się musi. Ataman rybaków stoi, gdyby zimny, nieustraszony wódz, a gromada rybaków - nogi cierpną na widok tej przedziwnie namalowanej, lodowato zimnej wody - ciągnie siecie, długie siecie, "niewody" zwane. To już nie obraz prostej rzeczywistości, to symbol życia człeczego(...)" * Sławeczna - dopływ Prypeci
Stanisław Korzeniewski studiował malarstwo w monachijskiej akademii u K. Rauppa, do około 1900 roku. Tu wyróżniono jego rysunek. Od 1903 roku był członkiem Kunstvereinu. Angażował się w działalność społeczną i patriotyczną. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim. Po wojnie powrócił do Monachium, ale często odwiedzał kraj. Wielokrotnie brał udział w wystawach monachijskich, w latach 1904 - 1928, ale równocześnie brał udział w wystawach krajowych, od 1899 roku wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, w Salonie Krywulta, miał indywidualne wystawy w Zachęcie w 1929 i 1939 roku, a w Katowicach w roku 1936. W jego twórczości przeważa malarstwo pejzażowe. Sięgał również po tematy rodzajowe. Uprawiał portretowe malarstwo i religijne oraz martwe natury i kompozycje kwiatowe. Jego malarstwo zakwalifikowano do nurtu niemieckiego impresjonizmu, podkreślając zamaszystość malowania, świeżość rysunku i wrażliwość na kolor.
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 83 | 7000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |