Pejzaż z drzewami, około 1870-1874
(1846 Nowy Targ - 1884 Kraków) |
olej, płótno |
41 x 27,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Lipiński na odwrocie pieczątka: M. CONTAL / Rue S.Georg(?) / NANCY |
Hipolit Lipiński początkowo, do 1870 roku, studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, poczym wyjechał do Monachium, aby tam uczyć się malarstwa u T. Dietza, O. Seitza i H. Anschűtza w akademii. Po dwóch latach wrócił do Krakowa i kontynuował studia u J. Matejki. Od 1875 roku zajął się działalnością dydaktyczną, społeczną i publiczną. Był współorganizatorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Malował przede wszystkim sceny rodzajowe ukazujące miejskie życie oraz wiejskie obyczaje Tworzył także portrety i pejzaże dochodząc do zasad impresjonizmu w swój własny sposób. Wystawiał swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie od roku 1866 i we Lwowie od 1871 roku, a także w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie od roku 1874. Jego liczne obrazy są dzisiaj przechowywane w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych.
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 79 | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |