Widok ulicy Freta z kościołem pod wezwaniem Św. Ducha w Warszawie, około 1936-1939
(1911 Warszawa - 1979 Warszawa) |
akwarela, gwasz, papier |
34 x 48,5 cm |
sygnowana po prawej stronie u dołu: W. Stachowicz |
Malarz w latach 1936-1939 używał pseudonimu " Władysław Stachowicz"* * zob. ALTIUS 10 lat działalności, Warszawa 2000-2001, ss. 32-36. |
Władysław Chmieliński* studiował w latach 1926 – 1931 w Warszawie, w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (dawna warszawska Klasa Rysunkowa). Poza nielicznymi podróżami, jakie odbył w latach 1967 – 1969, całe życie mieszkał i tworzył w Warszawie. Zajmował się malarstwem sztalugowym, malował akwarelą i olejem. W latach 1935 – 1938 stworzył cykl akwarel ilustrujących najciekawsze obiekty polskiej architektury. Po wojnie chętniej tworzył w oleju. W latach 1958 – 1962 malował miejskie pejzaże, potem do 1969 roku jego ulubionym motywem stał się koń na tle krajobrazu. Malarz stworzył cały cykl akwarel ukazujących zabytkowe wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie i Pałacu w Wilanowie. W obecnych zbiorach muzealnych Wilanowa znajduje się pięć obrazów Władysława Chmielińskiego ukazujących wnętrza pałacu. *Malarz w latach 1936 - 1939 używał pseudonimu Władysław Stachowicz. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 78 | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |