Akt kobiecy, 1909
(1871 Gąbin k. Gostynina - 1952 Warszawa) |
olej, płótno |
176 x 100 cm |
sygnowany u dołu: K. Lasocki / 1909 r. na odwrocie nalepka wystawowa Zachęty: 28095 Autor Lasocki-Kazimierz / Tytuł Akt kobiecy Rodzaj dzieła(...) / Cena 120 Data nadesłania (...) |
Prezentowany obraz powstał w czasie pobytu artysty we Włoszech. Malarz mieszkał w Rzymie i Anticoli w latach 1904-1914. Obraz wykazuje wyraźne wpływy sztuki K. Krzyżanowskiego na twórczość młodego wówczas artysty. Płynne linie rozgraniczają w obrazie strefę światła od głębokiego cienia i delikatnie modelują bryłę.
Kazimierz Lasocki studiował w warszawskiej Szkole Rysunkowej W. Gersona, a następnie w latach 1895—1898 w akademii monachijskiej u C. Hertericha, F. Stucka i A. Ažbègo. Odbył podróże po Austrii, Niemczech i Italii. Dużo podróżował również po Polsce. W latach 1901—1904 był asystentem K. Krzyżanowskiego w jego prywatnej szkole. Wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Malował pejzaże, portrety. Często podejmował temat zwierząt ukazanych w krajobrazie. Od 1934 roku kierował Sekcją Malarzy Animalistów w Warszawskim Towarzystwie Artystycznym. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 69 | 20000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 20000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |