Empirowa waza z pokrywą - teryna, 1817
porcelana malowana naszkliwnie, złocona |
wysokość 33 cm (z przykrywą), średnica 27 cm |
sygnowany kobaltową podszkliwną marką wytwórni, stempel roczny 817,
wycisk nr tokarza 53 (Heinrich Welsch) oraz zieloną farbą wypisany numer
malarza: 91 (malarz Georg Poppel);
Waza ma formę zbliżoną do antycznego krateru z pionowymi imadłami, na smukłej stopie; przykrywa zwieńczona uchwytem w formie szyszki; dekoracja obiegająca krawędzie i część przydenną czaszy - wielobarwna stylizowana wić roślinna; Waza powstała, jak każde dzieło manufaktury, w wyniku pracy zespołowej kilku rzemieślników. W tym wypadku znane są dzięki stosowanemu w wiedeńskiej wytwórni systemowi oznakowań, nazwiska dwóch z nich - tokarza i malarza, który ozdobił wazę roślinną malaturą. |
Manufaktura w Wiedniu, druga po Miśni wytwórnia porcelany właściwej w Europie, działająca od 1719 roku, naśladowała czasami dzieła powstałe w innych modelarniach. Na lata 1770 – 1780 przypadało zjawisko szczególnego wpływu tendencji artystycznych z Sévres na manufakturę wiedeńską.
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 47 | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |