Męczeństwo Podlasian(Mordowanie włościan unickich przez wojsko rosyjskie w Pratulinie celem nawrócenia na prawosławie)*, 1875
(1841 Kraków - 1905 Kraków) |
akwarela, gwasz, papier |
35 x 50 |
sygnowana po prawej stronie u dołu: Malował Walery Eljasz 1875 |
Przedstawienie było kilkakrotnie powtarzane. Nie sygnowana wersja, o wymiarach 62,5x91,5 cm znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Prezentowany obraz pochodzi ze zbiorów rodziny Czartoryskich * Męczeństwo miało miejsce w Pratulinie 24 stycznia 1874 roku. |
Walery Eljasz Radzikowski studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1856 - 1862, u W. Łuszczkiewicza, a następnie w Monachium u H. Anschűtza, M. Schwinda, F. Adama i T. Horschelta. Odbył podróże zagraniczne w latach 1865 - 1866 po Niemczech, Francji, Belgii, Szwajcarii i po Włoszech. Po powrocie zamieszkał w Krakowie, gdzie nauczał rysunku. Uprawiał malarstwo religijne, historyczne. Tworzył krajobrazy, często były to motywy tatrzańskie, a także zajmował się ilustratorstwem.
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 42 | 11000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |