Wiosenny Pejzaż, 1935
(1893 Pęcice pod Warszawą - 1954 Warszawa) |
olej, płótno |
81 x 100 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: MARYLSKI 1935 na odwrocie nalepka z wystawy w Zachęcie w 1935 roku: Autor Marylski Jan / Tytuł Wiosenny pejzaż Wykonanie / Cena. 500 Wł.; na blejtramie ślady jeszcze dwóch innych nalepek |
Obraz był prezentowany na wystawie kolekcji prac artysty w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w 1935 roku. |
Jan Paweł Marylski-Łuszczewski, syn publicysty i polityka Antoniego Eustachego, uczył się malarstwa w paryskiej Académie Julian w latach 1912 - 1914. W czasie wojny służył w I Korpusie Polskim generała J. Dowbora- Muśnickiego. Po wojnie uczył się w prywatnej szkole K. Krzyżanowskiego, po jego śmierci wyjechał do Monachium, a następnie do Paryża, tu studiował w Académie de la Palette Émile`a-Eugène`a Fauconniera. Działał w Union des Artistes Polonais en France. Dużo podróżował, wystawiał w Paryżu w latach 1924 - 1928. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie, potem w Pęcicach. W Polsce brał udział w wystawach od 1924 roku. Wielokrotnie wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, tutaj kilkakrotnie nagradzany. Po II wojnie światowej wywłaszczony z majątku zamieszkał w Warszawie, wystawiał do 1953 roku. W jego twórczości dominowała różnorodność tematów, akty, pejzaże, martwe natury, konie, kwiaty. Zazwyczaj jego obrazy wyróżnia dyskretna gama barwna, ale pojawiały się w jego twórczości obrazy o widocznych wpływach tendencji impresjonistycznych, a także ciemne tonacje charakterystyczne dla malarstwa monachijskiego. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w Muzeum Mazowieckim w Płocku,
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 91 | 7000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 8000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 39 | 7000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |