Scena z Dekameronu Boccaccia, 1954
(1898 Baranowicze - 1978 Warszawa) |
akwarela, tusz, papier |
28 x 23,8 cm w świetle passe-partout |
sygnowana u dołu: majaberezowska 54 |
Wcześniejsza wersja tego rysunku została opublikowana w książkowym wydaniu Boccaccia jako ilustracja dnia VI opowieści VI:
....Jeden ma twarz pociągłą i wydłużoną, drugi szeroką niezmiernie; trzeciemu nos się nie kończy, a czwarty nie ma go prawie wcale |
Maja Berezowska malarstwa i rysunku uczyła się u M. Roericha w Petersburgu, następnie u J. Pankiewicza i L. Wyczółkowskiego w Krakowie. Studiowała również w Monachium i Paryżu. Zajmowała się głównie ilustratorstwem, tworzyła rysunki i akwarele. Podejmowała tematy obyczajowe, malowała też kompozycje kwiatowe. Zajmowała się również scenografią i projektowaniem plakatów. Rozgłos przyniosły jej ilustracje do Boccacia z 1930 roku. Brała udział w pierwszych wystawach grupy „Rytm" powstałej w 1922 roku. W 1932 roku wyjechała do Paryża. Tu miała trzy indywidualne wystawy, współpracowała z tamtejszymi czasopismami: „Ici Paris", „Le Canard Enchainé", „La Vie Parisienne", „Le Figaro", „Le Rire". Od 1937 roku mieszkała w Warszawie. W czasie okupacji więziona, wywieziona do obozu w Ravensbrück. Po wojnie współpracowała między innymi z redakcjami „Szpilek", „Przekroju", „Ty i ja". Jej dzieła znajdują się obecnie w wielu zagranicznych zbiorach, w Paryżu, Sztokholmie, we Włoszech. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 15 | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 2500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |