Pejzaż górski z szałasem
(1883 Wieliczka - 1934 Warszawa) |
akwarela, papier |
23 x 30 cm w świetle passe-partout |
sygnowana po lewej stronie u dołu: W. Skoczylas
Władysław Skoczylas studiował w wiedeńskiej Szkole Przemysłu Artsytycznego w latch 1901 - 1904, a następnie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u T. Axentowicza i L. Wyczółkowksiego. W 1910 roku kontynuował studia rzeźbiarskie w Paryżu w pracowni A. Bourdelle`a. Oprócz malarstwa i rzeźby jego zainteresowanie wzbudziła grafika. Studiował nawet w Akademii Sztuk Graficznych w Lipsku. Od 1908 roku sam zajął się działalnością pedagogiczną. W 1909 roku został współorganizatorem stowarzyszenia "Sztuka Podhalańska". Od 1922 roku pracował jako profesor w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, a od 1929 roku był jej dyrektorem. Był współzałożycielem "Rytmu" i Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików "Ryt". Malował obrazy olejne i akwarele, były to sceny religijne, mitologiczne, rodzajowe, widoki miast. Wiele jego dzieł związanych jest z pejzażem górskim i obyczajami góralskimi. Tworzył monumentalne panneaux. W dziedzinie grafiki wypowiadał się przede wszystkim w drzeworycie, który stylizował na ludowe przedstawienia. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 11 | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |