Piwonie w białym dzbanie, około 1930-1935(?)
(1891 Stefanówka na Podolu - 1959 Kraków) |
olej, płótno |
56 x 45 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: FEDKOWICZ |
obraz dwustronny, na odwrotnej stronie kompozycja: Martwa natura z gruszkami i konikiemolej; 45 x 56 cmnie sygnowany na blejtramie nalepka wystawowa: TOW. PRZYJ. SZTUK PIĘKN. W KRAKOWIE / Autor Jerzy Fedkowicz / Tytuł dzieła Piwonie w białym dzbanie / Rodzaj dzieła ol. pł. wym. 56 x 45 / Podpis autora Pałac Sztuki – 1969 |
Jerzy Fedkowicz studiował malarstwo początkowo w Moskwie i Petersburgu, a następnie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Weissa. W latach 1921 - 1923 przebywał w Paryżu. Zaprzyjaźnił się T. Makowskim, J. Zawadowskim i J. Rubczakiem. W swojej twórczości w bardzo indywidualny sposób łączył doświadczenia formizmu z postimpresjonizmem. Po powrocie osiadł w Krakowie. Odbywał podróże do Włoch, Jugosławii, Wielkiej Brytanii. Był członkiem grupy "Jednoróg" i "Zwornik". W latach 1923 - 1935 był profesorem Wolnej Szkoły Malarstwa i Rysunku Ludwiki Mehofferowej oraz profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie od 1945 roku. Po 1931 roku zbliżył się do kapistów. Nawiązywał w swojej twórczości do postimpresjonizmu zachowując jednak zawsze dyscyplinę syntetycznego myślenia. Najchętniej malował martwe natury, akty oraz pejzaże. Wystawiał od 1918 roku, początkowo w grupie "Formiści", w 1921 roku w grupie "Sztuka" w warszawskiej Zachęcie. W 1933 roku nawiązał współpracę ze "Zwornikiem". W latach 1926 - 1934 wystawiał z grupą "Jednoróg" w Krakowie, w Łodzi, we Lwowie, w Poznaniu, w Warszawie i Bydgoszczy. Brał również udział w międzynarodowych wystawach sztuki, między innymi w Brukseli, Wiedniu, Berlinie, Kolonii, Monachium. Obecnie jego prace znajdują się w licznych muzeach okręgowych oraz muzeach narodowych |
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 124 | 8000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 8000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |
XIII Aukcja | 1999-11-22 00:00:00 | 14 | 8000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 8000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |