Stawek, około 1914
(1863 Zegartowice - 1950 Kraków) |
olej, tektura |
48,5 x 66 cm |
sygnowany u dołu: St. Radziejowski na odwrocie pieczęć składu materiałów malarskich Róży Aleksandrowicz przy ul. Basztowej w Krakowie oraz przyklejona strona z katalogu wystawy obrazów zorganizowanej w Łodzi w 1923 roku przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Krakowie, z zaznaczonym obrazem Radziejowskiego pod numerem 63
Stanisław Radziejowski malarstwo studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1874 – 1875 i 1880 – 1885. W tym czasie podjął również studia w monachijskiej akademii, gdzie za swój szkic Ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu otrzymał I nagrodę w roku 1886. W latach 1888 – 1891 podjął ponownie studia w krakowskiej szkole, tutaj za Powrót z pola otrzymał złoty medal w 1890 roku. Na przestrzeni lat 1895 – 1902 zamieszkał w Monachium, stał się członkiem Műnchener Kunstverein. Od 1904 roku zamieszkał w majątku Trzebienice pod Miechowem, przerywając tam pobyt częstymi wyjazdami do Krakowa. Malował dużo, zwłaszcza ceniono w jego twórczości sceny rodzajowe, alegoryczno-symboliczne, portrey, a zwłaszcza pejzaże. Uczestniczył w tworzeniu panoram Tatrzańskiej (1895/1896) i Częstochowskiej (1896). Wystawiał swoje prace w Warszawie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1886 – 1910, 1925, 1930, 1936) oraz w Krakowie w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1886 –1917, 1923, 1924, 1925), a także we Lwowie, Poznaniu, Monachium, w Berlinie, Pradze, w Wiedniu. W 1935 roku miał własną wystawę w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk, z tej właśnie wystawy pochodzi prezentowany obraz. Dzieła artysty znajdują się dzisiaj między innymi w Muzeach Narodowych Krakowa i Warszawy. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVII Aukcja | 2002-04-27 00:00:00 | 89 | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |