Martwa natura, 1928 lub po 1931
(1897 Petersburg - 1936 Kraków) |
olej, tektura |
16,5 x 19 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Z. Waliszewski |
Kompozycja jest jedną z wersji Martwej natury z gruszką - tematu, który
malarz podejmował kilka razy. Jeden obraz znajduje się w zbiorach
Lwowskiej Galerii Obrazów, drugi w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (był
prezentowany na wystawie monograficznej Waliszewskiego w Muzeum
Narodowym w Warszawie /maj-lipiec 1999/ i w Muzeum Narodowym w Poznaniu
/sierpień-październik 1999/). Oba obrazy opublikowano w katalogu
wystawy, poz. I/33 i I/34. „Podczas pobytu z kapistami w Paryżu (1924-1931) artysta wiele godzin
spędzał w Luwrze studiując dzieła starych mistrzów, kopiując a także
czerpiąc z nich inspiracje do swych obrazów. Powtarzał dowolnie wersje
słynnych renesansowych uczt Veronesa, parafrazował nawet Rembrandta.
Tematycznego źródła przedstawionej do ekspertyzy martwej natury należy
szukać między holenderskimi a XIX-wiecznymi francuskimi martwymi
naturami. „Martwa natura z gruszką” jest w pewnym sensie esencją studiów
i przemyśleń artysty nad malarstwem tego okresu. „ (cytat z ekspertyzy)
Zygmunt Waliszewski początkowo uczył się malarstwa w Tyflisie, następnie od 1921 roku studiował u W. Weissa i J. Pankiewicza w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brał udział w ruchu formistów. Naukę kontynuował w Paryżu, wśród grupy studentów skupionej wokół J. Pankiewicza. Jego malarstwo formowało się najpierw na wzorach awangardy rosyjskiej artystów Miru Iskusstwa, następnie w kontakcie z tradycyjną sztuką europejską w wydaniu jej najznakomitszych mistrzów. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie, potem w Krakowie. Tworzył w oleju, akwareli i gwaszu. Poza pejzażem często zwracał się do tematyki mitologicznej i starotestamentowej. Jego dzieła pełne wyrazu, czasami ironii, zawsze wysublimowane i dekoracyjne, znajdują się dzisiaj w wielu najlepszych muzeach. Również przykłady twórczości artysty pozostały w ilustracji książkowej oraz w polichromii.
Cena uzyskana Hammer price |
XVII Aukcja | 2002-04-27 00:00:00 | 29 | 8000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 8000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |