Portret mężczyzny w kostiumie
(1862 Krosno - 1930 Krosno) |
olej, płótno |
52 x 42 cm |
nie sygnowany
na odwrocie numer inwentarzowy muzealny: DMNK Cz-95; na blejtramie słabo czytelny odręczny napis: Wjazd Mahometa (...) | 30(...) 16/20(...) |
Obraz przypisywany Bergmanowi W promieniach Roentgena ujawniła się interesująca technika malarska zastosowana w tym obrazie, polegająca na zachowaniu kolejności malowania - najpierw model namalowano w półakcie, w następnym etapie tworzenia obrazu pojawiły się w kompozycji wszystkie elementy jego kostiumu. Obraz pochodzi ze zbiorów książąt Czartoryskich. |
Stanisław Wojciech Bergman studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1879Đ1890 oraz w monachijskiej akademii w latach 1885Đ1887. Był uczniem J. Matejki. Pomiędzy 1909 rokiem a 1918 przebywał w Wiedniu. Po powrocie do kraju osiadł w rodzinnym Krośnie. Początkowo tworzył sceny historyczne, z czasem przeważać zaczęła w jego twórczości martwa natura, pejzaże, tematy religijne, rodzajowe oraz portret. Znane są jego portrety ukazujące modele w kostiumach historycznych.
Cena uzyskana Hammer price |
XVII Aukcja | 2002-04-27 00:00:00 | 28 | 15000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |