Stanisław Wojciech BERGMAN ,Portret mężczyzny w kostiumie , olej, płótno, 52 x 42 cm

Portret mężczyzny w kostiumie

(1862 Krosno - 1930 Krosno)

olej, płótno
52 x 42 cm
nie sygnowany
na odwrocie numer inwentarzowy muzealny: DMNK Cz-95;
na blejtramie słabo czytelny odręczny napis: Wjazd Mahometa (...) | 30(...) 16/20(...)

Obraz przypisywany Bergmanowi

W promieniach Roentgena ujawniła się interesująca technika malarska zastosowana w tym obrazie, polegająca na zachowaniu kolejności malowania - najpierw model namalowano w półakcie, w następnym etapie tworzenia obrazu pojawiły się w kompozycji wszystkie elementy jego kostiumu.

Obraz pochodzi ze zbiorów książąt Czartoryskich.

Stanisław Wojciech Bergman studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1879Đ1890 oraz w monachijskiej akademii w latach 1885Đ1887. Był uczniem J. Matejki. Pomiędzy 1909 rokiem a 1918 przebywał w Wiedniu. Po powrocie do kraju osiadł w rodzinnym Krośnie. Początkowo tworzył sceny historyczne, z czasem przeważać zaczęła w jego twórczości martwa natura, pejzaże, tematy religijne, rodzajowe oraz portret. Znane są jego portrety ukazujące modele w kostiumach historycznych.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XVII Aukcja2002-04-27 00:00:0028
15000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)