Jesienne kwiaty, 1932
(1883 Warszawa - 1962 Warszawa) |
olej, dykta |
40 x 32 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Michalina Krzyżanowska 38 r. na odwrocie dwie nalepki, z odręcznym napisem: Michalina Krzyżanowska | „Jesienne kwiaty” | cena 3.000 zł | N. II, na drugiej opis obrazu wraz z numerem poz. 52 według spisu muzealnego prac Konrada i Michaliny Krzyżanowskich, zdeponowanych w Muzeum w 1950 roku |
Obraz był zdeponowany w 1950 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie, nr inw. 185301. |
Michalina Krzyżanowska z Piotruszewskich początkowo uczyła się malarstwa u M. Kotarbińskiego a od 1904 roku w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u K. Krzyżanowskiego, swojego późniejszego męża. Naukę uzupełniała w Paryżu, między innymi u M. Denisa. Dużo podróżowała, uczestniczyła w plenerach malarskich swego męża, zwiedzała Włochy, Anglię. I wojną światową spędziła na Wołyniu i w Kijowie. Dopiero po śmierci męża w 1922 roku zaczęła wystawiać swoje malarstwo. Była członkiem Zachęty. Wystawiała w kraju i za granicą. W latach 1950 – 1956 była więźniem politycznym, a jej prace i jej męża zdeponowano wówczas w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej twórczość wykazywała wyraźne wpływy malarstwa Konrada Krzyżanowskiego. Charakteryzowała się dramatycznym napięciem i swobodą w stosowanych technikach malarskich. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVII Aukcja | 2002-04-27 00:00:00 | 25 | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |