Pejzaż wiejski
(1896 Nowy Sącz - 1976 Nowy Sącz) |
olej, płótno |
38 x 52 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: MRitterówna |
Maria Ritter ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych w 1927 roku. Uprzednio studiowała filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczyła się malarstwa u W. Weissa, grafiki u J. Wojnarskiego i rzeźby u X. Dunikowskiego. Studia kontynuowała w Paryżu u Legera. Przystąpiła do grupy Zwornik. Podróżowała do Włoch. Na stałe związana była z Nowym Sączem. Tworzyła w oleju, akwareli, gwaszu, zajmowała się grafiką, malarstwem ściennym oraz rzeźbą. Tematyka jej dzieł to przede wszystkim pejzaże, sceny rodzajowe, portrety, martwe natury. W jej rozwoju twórczym wyraźnie ujawniło się przechodzenie od realizmu do uproszczonych, zgeometryzowanych form.
Cena uzyskana Hammer price |
XVII Aukcja | 2002-04-27 00:00:00 | 22 | 2000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |