Portret Magdaleny z Horodyszczy Jelcówny Rojowskiej Nakwaskiej, po 1702 roku
olej, płótno |
80,5 x 64,5 cm |
pod kompozycją wydzielona powierzchnia z inskrypcją: MAGDALENA DE
HORODYSZCZE IELCOWNA 1mo VOTO | ROIOWSKA VEXILLIFERA PARNAVIENSIS 2do
NAKWASKA | SUBCAMERARIA WYSZOGODIENSIS RENEFACTRIX ECCLE | SIAE
PREVORSCENSIS CUI IN OBIIT DIE DECIMA MII II A
Obraz pochodzi ze zbiorów rodziny książąt Czartoryskich.
Magdalena z Jelców Rojowska Nakwaska, podkomorzyna wyszogrodzka, była córką Jana Wacława Jelca herbu Róża i Teresy Stawskiej, wnuczką Sylwestry Zamoyskiej (matka Jana Wacława Jelca), wydaną za mąż za Piotra Rojowskiego, herbu Cholewa, pochodzącego z Rojowa z ziemi dobrzyńskiej, jako jego druga żona; następnie poślubiona przez Nakwaskiego, kasztelana rawskiego, podkomorzego wyszogrodzkiego. Jak wynikałoby z napisu na portrecie zmarła 10 maja 1702 roku.
W portrecie ukazano ją jako młodą, piękną kobietę, w sukni ozdobionej klejnotami. Po lewej stronie umieszczono jej herb Đ Róża. Jest to typowy wizerunek szlachcianki z początku XVIII wieku. Artysta stosując popularny schemat przedstawienia, zaprezentował jednak nieprzeciętny talent malarski w biegłym odtworzeniu szczegółów, we wnikliwej charakterystyce twarzy, także w przełamaniu konwencji oficjalnego portretu oraz w oddaniu nastroju i uroku portretowanej osoby.
Cena uzyskana Hammer price |
XVII Aukcja | 2002-04-27 00:00:00 | 18 | 19000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |