Zamek w Drzewicy*, 1944
(1902 Kielce - 1955 Kielce) |
akwarela, gwasz, papier |
39 x 50,5 cm |
sygnowana po prawej stronie u dołu: Ryszard Prauss / 1944 r. po lewej stronie informacje: Drzewica, po prawej: Widok ogólny |
[*] Wieś pod Opocznem z gotycko-renesansowym zamkiem z XVI wieku |
Ryszard Prauss w czasie wojny bolszewickiej wstąpił do wojska jako ochotnik. Służył w 4 pułku piechoty w Kielcach. Był uczniem Gimnazjum im. Reja w Kielcach. Studia malarskie podjął w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1924 roku. Ukończył je w 1930 roku w pracowniach M. Kotarbińskiego i T. Pruszkowskiego. Uczył się równocześnie grafiki u W. Skoczylasa i K. Bartłomiejczyka. Całe życie związany z Kielcami uczestniczył w pracach Świętokrzyskiego Towarzystwa Miłośników Sztuki. Malował przede wszystkim pejzaże z elementami architektonicznymi, widoki miast, sceny batalistyczne, rodzajowe. Uprawiał również ilustrację książkową. Zajmował się po wojnie dydaktyką. Wiele jego prac znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach. Również malarzem był jego brat bliźniaczy, Stanisław, zmarły w 1967 roku. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVII Aukcja | 2002-04-27 00:00:00 | 8 | 1200.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |