Stańczyk, 1915
(1878 Warszawa - 1960 Warszawa) |
akwarela, papier |
27 x 33 cm |
sygnowana i datowana po lewej stronie u dołu: ST. Zawadzki 1915 r. |
Kompozycja była dwukrotnie publikowana w prasie, w tygodniku "Świat" (Warszawski), 1915, zeszyt 21, s. 9 i w "Tygodniku Ilustrowanym", 1915, zeszyt 2, s. 433. W prasie nosił tytuł Stańczyk w roku 1915.
Stanisław Zawadzki naukę malarstwa rozpoczął od warszawskiej Szkoły Rysunkowej W. Gersona. W latach 1899-1900 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni J. Malczewskiego. Studia kontynuował u O. Seitza w Monachium, a następnie w Paryżu. Głównie malował portrety. Sięgał również do innych tematów, między innymi do aktów, pejzaży, scen rodzajowych. Używał często farb olejnych, czasami sięgał po akwarele. Należał do towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, a nawet pełnił funkcję wiceprezesa. Często wystawiał w Zachęcie, a w latach 1919, 1923, 1934 i w roku 1939 – odbyły się tutaj wystawy indywidualne Zawadzkiego. Oprócz malarstwa uprawiał również grafikę stosując technikę litografii i akwaforty. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 74 | 2000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |