Włodzimierz ŁOŚ,U przewozu, 1881 , olej, płótno dublowane, 31,5 x 63 cm

U przewozu, 1881

(1849 Sławuta na Wołyniu - 1888 Monachium)

olej, płótno dublowane
31,5 x 63 cm
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: Włodzimierz Łoś 1881 / Monachium
na krośnie nalepki: (...) lodimir Łoś / Prabmlandungsplatz / in der Ukraina / 1881 / (verkleinertversion; na górnej listwie odręczny napis: Włodzimierz Łoś; w innym miejscu: dubliert

Włodzimierz Łoś studia malarskie rozpoczął, dzięki prywatnemu stypendium R. Sanguszki, w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie w latach 1870-1872 uczył się pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. W roku 1972 wyjechał do Monachium i tam początkowo studiował w akademii u O. Seitza, a później od 1874 w prywatnej pracowni J. Brandta. W Monachium pozostał już na stałe i stał się tam znaną postacią w polskim środowisku artystycznym. Malował głównie sceny rodzajowe na tle pejzażu Podola i Ukrainy. Prawie zawsze umieszczał w tych scenach konie. Były to jarmarki, epizody myśliwskie i podróżni ukazani w drodze oraz sceny batalistyczne, które malował wyłącznie na zlecenie. Ze względu na tematykę swoich prac i ich dekoracyjność Łoś cieszył się popularnością wśród publiczności niemieckiej, a także wśród Amerykanów. Zajmował się także ilustratorstwem. Współpracował z „Tygodnikiem Ilustrowanym”, z „Kłosami”, z „Tygodnikiem Powszechnym” i z „Wędrowcem”. Swoje prace malarskie wystawiał w monachijskim Kunstverein, a od roku 1873 przysyłał obrazy także na wystawy krajowe, do Krakowa, do Lwowa i do Warszawy.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXI Aukcja2004-11-16 00:00:0056
50000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)