rejestracjalogowanie
katalog aukcji
Franciszek KOSTRZEWSKI ,Andrzej Kmicic chorąży orszański, 1887 , akwarela, gwasz, papier, 29 x 23 w świetle passe-partout

Andrzej Kmicic chorąży orszański, 1887

(1826 Warszawa - 1911 Warszawa)

akwarela, gwasz, papier 
29 x 23 w świetle passe-partout 
sygnowana i datowana po prawej stronie u dołu: F. Kostrz 1887  
Kostrzewski namalował cykl gwaszy do Trylogii H. Sienkiewicza. Ta praca nawiązuje do drugiej jej części - Potopu, którą początkowo, w latach 1884-1886 autor publikował w warszawskim "Słowie", w krakowskim "Czasie" i w wielkopolskim "Dzienniku Poznańskim", a w roku 1886wydał w postaci sześciotomowej książki.

Akwarela mogła stanowić ilustrację sceny, kiedy obaj bohaterowie /Wołodyjowski i Kmicic/ przygotowują się do pojedynku zakończonego słynnymi słowami: "kończ waść, wstydu oszczędź"
 
Franciszek Kostrzewski odbył studia malarskie w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, między innymi u J. F. Piwarskiego i R. Hadziewicza. Głównie malował pejzaże i sceny rodzajowe. Posługiwał się techniką olejną oraz akwarelą. Odbył kilka podróży zagranicznych, ale całe życie związany był ze środowiskiem warszawskim. Zajmował się również ilustracją, będąc stałym współpracownikiem „Tygodnika Ilustrowanego" oraz innych pism warszawskich. Był jednym z najpopularniejszych malarzy swojej epoki, zarówno ze względu na swój talent malarski, zacięcie satyryczne, jak i zalety towarzyskie i wielką pracowitość. Jego dzieła znajdują się we wszystkich znaczniejszych muzeach polskich, między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie. Malarz był świetnym obserwatorem życia. Scenki podpatrzone przez siebie, które humorystycznie przedstawiał, zyskały mu największą popularność. Docierały one od szerszej publiczności za pośrednictwem prasy. Prezentowany obrazek był zapewne również przygotowany do publikacji prasowej.


 

Praca wystawiana i sprzedawana w domu aukcyjnym Altius
Aukcja
auction
Data
date of auction
Nr kat.
Lot number
Cena wywoławcza
Starting bid
Cena uzyskana
Hammer price
XXI Aukcja2004-11-16 00:00:0024
2000.00 PLN 
(0,00USD, 0,00EUR)
2500.00 PLN 
(0,00USD, 0,00EUR)
tworzenie stron www warszawa, projektowanie serwisów internetowych
  Dom Aukcyjny ALTIUS www.altius.com.pl © 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone  altius@altius.com.pl