Pejzaż ze sztafażem
(1863 Pieczyska /majątek w grójeckim - Olszanka 1942) |
olej, tektura |
52 x 37 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: C. Tański |
Czesław Tański kształcił się w warszawskiej Szkole Rysunkowej u W. Gersona i A. Kamińskiego. Studia uzupełniał w Monachium. Zadebiutował w 1916 roku na Wystawie Wojennej w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Otrzymał wówczas III nagrodę za obraz Polska w roku 1914. Od tego czasu regularnie wystawiał w Zachęcie. Należał do stowarzyszeń przy niej powstałych: Grupy Warszawskich Artystów "Pro Arte" - działającej w latach 1922-1931 i do kółka "Mazovia". Malował olejno, akwarelami i pastelami portrety, pejzaże i sceny związane z I wojną światową oraz wojną 1920 roku; brał udział w malowaniu panoramy Wojciecha Kossaka " Napoleon pod piramidami" (ok. 1900 roku). W latach dwudziestych osiedlił się w Olszance. Tański zasłynął również jako pionier lotnictwa i szybownictwa, zajmował się konstrukcjami lotniczymi. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 73 | 5500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |