rejestracjalogowanie
Samuel HIRSZENBERG ,Bankier żydowski liczący pieniądze , pastel, tektura, 76 x 55 cm

Bankier żydowski liczący pieniądze

Obiekt z oferty galerii
Cena: 15000.00

(1865 Łódź - 1908 Jerozolima)

pastel, tektura 
76 x 55 cm 

sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: S. Hirszenberg | 1900

 

Obraz S. Hirszenberga jest prawdopodobnie uwspółcześnioną wersją obrazu Quentina Massysa* pt. „Bankier z żoną” znajdującego się w Muzeum w Luwrze. Obraz Q. Massysa z podanym tytułem oraz z analogicznym przesłaniem, przedstawia małżeństwo, w którym żona nie akceptuje profesji męża. Świadczy o tym jej pełne dezaprobaty spojrzenie skierowane na męża, którego wyraz oczu jest zimny i wyrachowany.

„… Para małżonków zajęta jest codziennymi czynnościami. Mężczyzna sprawdza poziom wagi, którą przesuwa nieco do kobiety, aby zasięgnąć jej rady. Ona, przytrzymując palcami kartkę, by nie zgubić czytanego fragmentu, przygląda się zajęciu męża jakby z powątpiewaniem, świadoma, że lichwa nie ma nic wspólnego z religią. Postacie małżonków kontrastują ze sobą: kupieckiej przebiegłości przeciwstawione są wiara i pokora. Opozycję sacrum i profanum podkreślają niektóre szczegóły kompozycji. W lusterku na stole, które jest cytatem z van Eycka, odbija się rama okienna w formie krzyża, będącego wyraźną aluzją do religii. Dwie postacie widoczne za drzwiami, po prawej stronie obrazu, sugerują, że nawet ten uporządkowany świat może się stać przedmiotem plotek". A. Fregolent, Muzea świata, Luwr, Paryż

Bankier   Kobieta


* Quentin Massys (Matsys, Metsys, Messys, ur. między 1465 a 1466 w Leuven, zm. 1530 w Antwerpii) – malarz niderlandzki. Był założyciel szkoły malarskiej w Antwerpii. Tam również został członkiem cechu malarzy. Jego twórczość jest typową dla tego okresu mieszanką późnego gotyku i renesansu. Charakterystycznymi cechami w jego obrazach jest precyzja w oddaniu detali, zachowanie praw perspektywy, a jednocześnie niezwykła ekspresja, prezentowanie silnych religijnych przeżyć. Według historyków sztuki w dziełach Massysa widoczny jest wpływ sztuki Dirka Boutsa. Massys zmarł w wyniku epidemii.


Obraz S. Hirszenberga „Bankier żydowski liczący pieniądze” został przebadany w laboratorium Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w listopadzie 2011 roku. „…Według opisu badanego obrazu jest wykonany w „technice pastelowej” w całości, nie zawiera technik mieszanych. Obraz posiada nieliczne zabiegi konserwatorskie w postaci retuszy scalających (wykorzystujące farbę z obrazu) oraz fragmentaryczne ubytki warstwy malarskiej. Spod retuszy prześwituje warstwa podłoża. Sygnatura jest wykonana tą samą techniką co obraz i nie nosi żadnych śladów ingerencji. Fotografia w podczerwieni pokazuje rysunek jaki jest pod warstwą malarską. Widać, które części obrazu powstały na etapie rysunku, a które w trakcie malowania farbami. Obraz ma bardzo dokładny rysunek i widać, że autor poświęcił mu dużo uwagi. Obraz przechowywany był w ramie i pod szkłem, więc zachował ładne naturalne barwy”.


 

Samuel Hirszenberg początkowo w latach 1881-1883 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem F. Szynalewskiego, I. Jabłońskiego i W. Łuszczkiewicza. Następnie w latach 1883-1887 naukę kontynuował w Monachium u A. Wagnera oraz w paryskiej Akademii F. Colarossiego. Od roku 1892 mieszkał i tworzył w Łodzi, skąd podróżował do Włoch, Bretanii i Monachium. W 1904 roku przeniósł się do Krakowa, a następnie w 1907 roku wyjechał do Jerozolimy, gdzie zmarł. Malował przede wszystkim rodzajowe obrazy o tematyce żydowskiej, liczne pejzaże oraz portrety. W wieku 20 lat stał się znanym malarzem po udanym debiucie na wystawie w warszawskiej Zachęcie w roku 1885. Swoje prace prezentował w kraju i za granicą między innymi w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w Salonie Bartkiewicza w Łodzi, w Monachium, Paryżu oraz Berlinie. Wielokrotnie jego prace były nagradzane medalami lub listami pochwalnymi.

 
tworzenie stron www warszawa, projektowanie serwisów internetowych
  Dom Aukcyjny ALTIUS www.altius.com.pl © 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone  altius@altius.com.pl