Tadeusz CIEŚLEWSKI (ojciec)

 (1870 Warszawa - 1956 Warszawa)

Tadeusz Cieślewski malarstwa uczył się w warszawskiej Szkole Rysunkowej u W. Gersona. W latach 1895 - 1896 studiował w Paryżu w Académie Vitti oraz u E. Aman-Jeana i R. Collina. Po raz pierwszy przysłał swoje prace na wystawę w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w roku 1897. W 1900 roku krótko studiował w Rzymie. Mieszkał w Warszawie i przez całe swoje twórcze życie związany był z tym miastem. Malował olejno, temperą, pastelami i gwaszem, ale ulubioną techniką pozostawała akwarela. Poza pejzażami, martwymi naturami i portretami, pozostawił najwięcej miejskich widoków. Interesowały go motywy architektoniczne. Uprawiał również monotypię. Zasłynął jednak jako malarz Warszawy. W 1898 roku otrzymał medal za serię pocztówek o tematyce warszawskiej. Był współorganizatorem stowarzyszenia "Sztuka i Rzemiosło". W latach 1906 - 1939 był aktywnym działaczem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, tu także święcił swoje osiągnięcia artystyczne, prezentując własne prace w Zachęcie. Tutaj miał swoją indywidualną wystawę w 1912 roku, w 1934 i 1938. Brał udział również w wystawach zagranicznych, w 1924 roku w Moskwie, w 1936 w Wenecji. W 1944 roku stracił większą część swojego dorobku artystycznego. W 1962 roku odbyła się wystawa prac artysty w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Obecnie jego prace znajdują się między innymi w Muzeach Narodowych Warszawy, Poznania, w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy.

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 8 prac tego autora

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
80Kościół św. Anny w Warszawie akwarela, papier32,5 x 25,5 cm
2000.00 PLN
(481,93USD, 500,00EUR)
3500.00 PLN
(843,37USD, 875,00EUR)
79Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie akwarela, papier40 x 30 cm
2500.00 PLN
(602,41USD, 625,00EUR)
3500.00 PLN
(843,37USD, 875,00EUR)
38Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście w Warszawieakwarela, papier27 x 18,5 cm świetle passe-partout
2000.00 PLN
(606,06USD, 444,44EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
64Wejście na wzgórze wawelskie, około 1935 akwarela, ołówek, papier29 x 27 cm
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
2500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
77Wilno, 1921 akwarela, ołówek, papier31 x 34 cm
3000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
3500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
56Widok na ulicę Długą w Warszawie akwarela, tusz13 x 16,5 cm
1200.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
91Ulica Świętojańska w Warszawie akwarela, papier44 x 29 cm w świetle passe-partout
2500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
2500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
90Widok na Kolumnę Zygmunta i Katedrę w Warszawie akwarela, papier20 x 16 cm w świetle passe-partout
1800.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
1800.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)