Aleksander CALAME

 (1810 Vevey - 1864 Menton)

Alexandre Calame, pochodził z biednej szwajcarskiej rodziny, co zmuszało go od najmłodszych lat do samodzielnego zarabiania na życie. Zaczął od kolorowania sztychów. Od 1835 roku miał już własne atelier. W 1837 roku przesiedlił się do Paryża, tu zaczął studiować obrazy współczesnych malarzy realistów. Odbył podróż do Holandii i Niemiec studiując dzieła holenderskich mistrzów i malarzy z Dűsseldorfu. W 1841 roku otrzymał za swój pejzaż Ansicht des Ansasca Tals złoty medal I klasy. W 1844 roku odbył podróż do Włoch. W 1855 roku Napoleon III kupił u malarza pracę Lac des Quatre-Cantons. Potem inni arystokratyczni klienci pojawiali się wśród wielbicieli jego sztuki, Georg von Mecklenburg-Strelitz, pruska księżna Louisa, król Ludwik Filip. Malarz zyskiwał coraz większy rozgłos, przez jego pracownię przewinęło się około 200 uczniów z całej Europy, Włosi, Francuzi, Szwajcarzy, Rosjanie, wśród nich znalazł się między innymi A. Bőcklin. Malarstwo Calame`a, perfekcyjne od strony techniki malarskiej, niosło w sobie spory ładunek zaangażowania religijnego widoczny zwłaszcza w motywach pejzażowych. Malarz był silnie związany z kościołem ewangelicko-reformowanym. Po artyście pozostała wielka spuścizna jego twórczości, przede wszystkim studia z natury, od rysunków począwszy, poprzez akwarele, aż po oleje. Jego dzieła przechowywane są dzisiaj w wielu najlepszych muzeach świata.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
7Pies akwarela, gwasz, papier20 x 14,5 cm
4000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
18Szałas myśliwski olej, papier naklejony na tekturę30 x 39 cm
7000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
7000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)