Edmund BURKE
(1912 Warszawa - 1999)
Edmund Burke studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u F.Sz.Kowarskiego i L. Pękalskiego w latach 1935 – 1939. Był malarzem sztalugowym, twórcą polichromii oraz konserwatorem. W jego twórczości widoczny był wpływ jego znakomitych nauczycieli – kolorystów. W okonturowane formy wkładał bogactwo plam barwnych. Malował martwe natury, portrety i nastrojowe kompozycje pełne fantazji. W latach wojny włączył się w konspirację. Należał do AK. W jego pracowni powstał sławny dzisiaj plakat Do broni. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie przyjął pracę przy rekonstrukcji i projektowaniu staromiejskich polichromii.
5 | Martwa natura z karafką, około 1960 | olej, płótno | 74 x 61 cm | 2000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 2000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |