Franciszek KOSTRZEWSKI

 (1826 Warszawa - 1911 Warszawa)

Franciszek Kostrzewski odbył studia malarskie w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, między innymi u J. F. Piwarskiego i R. Hadziewicza. Głównie malował pejzaże i sceny rodzajowe. Posługiwał się techniką olejną oraz akwarelą. Odbył kilka podróży zagranicznych, ale całe życie związany był ze środowiskiem warszawskim. Zajmował się również ilustracją, będąc stałym współpracownikiem „Tygodnika Ilustrowanego" oraz innych pism warszawskich. Był jednym z najpopularniejszych malarzy swojej epoki, zarówno ze względu na swój talent malarski, zacięcie satyryczne, jak i zalety towarzyskie i wielką pracowitość. Jego dzieła znajdują się we wszystkich znaczniejszych muzeach polskich, między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie. Malarz był świetnym obserwatorem życia. Scenki podpatrzone przez siebie, które humorystycznie przedstawiał, zyskały mu największą popularność. Docierały one od szerszej publiczności za pośrednictwem prasy. Prezentowany obrazek był zapewne również przygotowany do publikacji prasowej..

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 9 prac tego autora

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
42Helena po latach, 1909 akwarela, papier31,5 x 21,5 cm
2500.00 PLN
(757,58USD, 555,56EUR)
2800.00 PLN
(848,48USD, 622,22EUR)
29Scena z "Pana Tadeusza", około 1895-1900 olej, płótno94 x 47 cm
14000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
14000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
24Andrzej Kmicic chorąży orszański, 1887 akwarela, gwasz, papier29 x 23 w świetle passe-partout
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
2500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
23Pułkownik Michał Wołodyjowski, 1887 akwarela, gwasz, papier29 x 23 w świetle passe-partout
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
2500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
44Studium drzew, 1846 akwarela, papier28 x 38 cm
4000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
5000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
55Domowa awantura ołówek, tusz lawowany; papier18 x 13,8 cm w świetle passe-partout
1500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
30Longinus Podbipięta, 1887 akwarela, gwasz, papier30 x 23 cm w świetle passe partout
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
29Jan Onufry Zagłoba, 1887 akwarela, gwasz, papier30 x 23 cm w świetle passe partout
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
122Grajek akwarela, gwasz, papierw świetle passe-partout 34 x 24 cm
2500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
7000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)