Bertold Piotr OCZKO
1910 Bielsko - 1943 Kraków)
Bertold Oczko studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1929 – 1934 u W. Jarockiego i I. Pieńkowskiego. W czasie studiów otrzymał kilka nagród i wyróżnień, między innymi za akty i pejzaże. Z powodu choroby wyjechał do Szwecji. Stamtąd nadesłał swoje prace w roku 1935 na wystawę Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, która odbywała się w Warszawie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Ponownie wystawiał z artystami ze „Sztuki” w Krakowie w 1936 roku. Były to portrety, pejzaże ze Szwecji. Prezentował swoje prace również w rodzinnym Bielsku. Oprócz malarstwa uprawiał również grafikę; znane są jego miedzioryty i drzeworyty. W 1963 roku odbyła się wystawa prac Oczki w Bielsku-Białej. Największy zbiór prac tego przedwcześnie zmarłego artysty przechowywany jest w Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej.
129 | Zagroda, 1937 | olej, płyta | 50 x 60 cm | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |