Jan RUBCZAK

 (1884 Stanisławów - 1942 obóz Auschwitz)

Jan Rubczak studiował w Krakowie w Akademii Sztuk Pięknych w latach 1904 - 1911, a następnie w Akademie fűr Graphische Kűnste und Buchgewerbe w Lipsku i Académie Colarossi w Paryżu. Uprawiał malarstwo i grafikę warsztatową. Malował pejzaże, motywy architektoniczne, wnętrza, portrety. Jego twórczość rozwinęła się pod wpływem malarstwa Cezanne`a i J. Pankiewicza. Działał w Paryżu, gdzie od roku 1917 miał własną szkołę grafiki, podobną założył w Krakowie w 1924 roku. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", wystawiał z grupą "Formiści" w latach 1917 - 1922, był członkiem grupy "Jednoróg".
Motywy francuskich portów i morza pojawiły się w twórczości Rubczaka około 1910 roku. Pierwsze z nich wystawione zostały na pokazie kolekcji jego dzieł w TZSP w 1911. Zachowało się kilkanaście przedstawień portów, które wobec braku danych trzeba datować na lata od 1913 do początku lat trzydziestych (na około 1932 datowany jest ˝Pejzaż nadmorski˝ z Muzeum Narodowego w Krakowie, poz. katalogu zbiorów 1090). Artysta często powtarzał motywy bretońskich czy śródziemnomorskich portów. Seria innych obrazów łączy się z Concarneau.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
67Łodzie w przystani, około 1920 olej, tektura31 x 41 cm
4000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
8000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
94Łodzie na przystani, początek lat dwudziestych XX wieku olej, tektura31 x 41 cm
18000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)