Karol WIERUSZ-KOWALSKI

 (1869 Warszawa - 1953 Poznań)

Karol Wierusz-Kowalski naukę malarstwa rozpoczął w Warszawie u K. Pillatiego i J. Ryszkiewicza. Kontynuował naukę w Krakowie u J. Kossaka i W. Kossaka. W 1889 roku wyjechał do Monachium do prywatnej szkoły S. Grocholskiego i W. Szymanowskiego. Równocześnie został studentem tamtejszej akademii w klasie G. Hackla. Należał do Kunstvereinu, cieszył się popularnością wśród artystów i wśród publiczności niemieckiej. W 1899 roku po licznych podróżach po Europie osiadł w majątku Posada koło Konina. Wystawiał wówczas w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i u Krywulta. W okresie międzywojennym zajął się prowadzeniem salonu sztuki w Poznaniu, nadal bardzo dużo wystawiał. Najczęściej podejmował tematy takie, w których ukazywał rodzime obyczaje, konie i swojskie sceny rodzajowe.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
45Konie przy wodopoju olej, tektura24,5 x 35 cm
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
44Konie na pastwisku olej, tektura25 x 35,5 cm
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)