Menasze i Efraim SEIDENBEUTLOWIE

 (1902 Warszawa - 1945 obóz Flossenburg)

Bracia - bliźniacy Efraim i Menasze Seidenbeutel studiowali malarstwo w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem T. Pruszkowskiego i grafikę u Skoczylasa. Najczęściej malowali obrazy wspólnie. Należeli do stowarzyszenia artystycznego "Grupa Warszawska", brali udział w jego wystawach. Wystawiali swoje prace na międzynarodowych wystawach w Edynburgu, w Moskwie, w Wenecji i Brukseli. Mieli również indywidualne wystawy w Instytucie Propagandy Sztuki w 1935 i w Salonie Koterby w Warszawie w 1936. Zamknięci w obozach koncentracyjnych Stutthof, potem Flossenburg, zostali zamordowani w 1945 roku. Po wojnie prace Seidenbeutlów prezentowano w Warszawie na wystawie w 1948 roku "Dzieła żydowskich artystów plastyków, męczenników niemieckiej okupacji 1939 - 1945", w 1978 roku "Malarze z kręgu Tadeusza Pruszkowskiego" i w 1983 roku "Kultura ocalona". W 1993 roku odbyła się wystawa w Galerii Kordegarda "Efraim i Menasze Seidenbeutlowie. Malarstwo" (oprac. J. Pollak, D. Wróblewska). Ich dzieła znajdują się dzisiaj między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, w Szczecinie, w Żydowskim Instytucie Historycznym, w Ermitażu, w Muzeum Sztuki w Łodzi.

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 5 prac tego autora

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
29Kwiaty w wazonie olej, płótno75 x 60 cm
45000.00 PLN
(11842,11USD, 10714,29EUR)
47000.00 PLN
(12368,42USD, 11190,48EUR)
70Uliczka w mieście, 1934 olej, sklejka40,5 x 47 cm;
38000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
47000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
69Ulica w miasteczku, 1934 olej, płótno44 x 55 cm
75000.00 PLN
(23437,50USD, 17647,06EUR)
75000.00 PLN
(23437,50USD, 17647,06EUR)
63Róże olej, sklejka52 x 41 cm
30000.00 PLN
(9090,91USD, 6666,67EUR)
35000.00 PLN
(10606,06USD, 7777,78EUR)
61Kazimierz Dolny nad Wisłą, około 1935 olej, płótno62 x 72 cm
30000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
45000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)