Walerian KRYCIŃSKI
(1852 Karolinów k. Jaworowa - 1929 Kraków)
Walerian Kryciński w latach 1872-1875 studiował w krakowskiejSzkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza, F. Szynalewskiego i J. Matejki.Następnie studia kontynuował w Wiedniu w
Akademii Sztuk Pięknych i w Kunstgewerbeschule pod kierunkiem
J.R.Storcka, Sanfbergera, E. Donadiniego. Odbył podróż artystyczną podczas której odwiedził Norymbergę, Augsburg, Frankfurt nad Menem, Salzburg, Pragę, Monachium i Paryż. W 1879 roku powrócił do Krakowa i poślubił Helenę Horaczek. Od 1880 do 1898 roku był wykładowcą rysunku i malarstwa dekoracyjnego w gimnazjum w Kołomyi, od 1885 przez pięć lat wykładał technologię procesów ceramicznych. W 1898 roku przeprowadził się do Lwowa, gdzie objął stanowisko dyrektora w Szkole Przemysłowej. Po przejściu w stan spoczynku powrócił do Krakowa.
28 | Martwa natura z jabłkami | olej, tektura | 44 x 68 cm | 3500.00 PLN (921,05USD, 833,33EUR) | 3500.00 PLN (921,05USD, 833,33EUR) |