Henryk WEYSSENHOFF
(1859 Pokrewne koło Kowna - 1922 Warszawa)
Henryk Weyssenhoff studiował malarstwo w Warszawie w Szkole W. Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej, następnie kontynuował naukę w akademii petersburskiej, a w latach 1880 – 1886 uzupełniał naukę w Monachium, gdzie zetknął się z A. Wieruszem-Kowalskim, i w Paryżu, gdzie pozostał do roku 1909. Po powrocie do kraju został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Był również współzałożycielem Stowarzyszenia „Pro arte”. Weyssenhoff malował pejzaże, często nadając im liryczną delikatność. Chętnie przedstawiał zwierzęta. Poza malarstwem jako główną dziedziną twórczości. Uprawiał również grafikę i ilustratorstwo. Za swoje obrazy był często nagradzany, na wystawach krajowych i zagranicznych. W Paryżu w 1903 roku otrzymał srebrny medal na wystawie światowej.
71 | a. Jeleń z łaniami. b. Jeleń | olej, drewno | średnica 26 cm | 2400.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 2600.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |