Władysław CHMIELIŃSKI (STACHOWICZ)

 (1911 Warszawa - 1979 Warszawa)

Władysław Chmieliński* studiował w latach 1926 – 1931 w Warszawie, w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (dawna warszawska Klasa Rysunkowa). Poza nielicznymi podróżami, jakie odbył w latach 1967 – 1969, całe życie mieszkał i tworzył w Warszawie. Zajmował się malarstwem sztalugowym, malował akwarelą i olejem. W latach 1935 – 1938 stworzył cykl akwarel ilustrujących najciekawsze obiekty polskiej architektury. Po wojnie chętniej tworzył w oleju. W latach 1958 – 1962 malował miejskie pejzaże, potem do 1969 roku jego ulubionym motywem stał się koń na tle krajobrazu.
Malarz stworzył cały cykl akwarel ukazujących zabytkowe wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie i Pałacu w Wilanowie. W obecnych zbiorach muzealnych Wilanowa znajduje się pięć obrazów Władysława Chmielińskiego ukazujących wnętrza pałacu.

*Malarz w latach 1936 - 1939 używał pseudonimu Władysław Stachowicz.

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 4 prace tego autora

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
14Sanna olej, tektura24,5 x 42 cm
3500.00 PLN
(1129,03USD, 857,84EUR)
3500.00 PLN
(1129,03USD, 857,84EUR)
33Widok na Kanonie w Warszawie, 1958-1962 olej, płótno61 x 80 cm
9000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
78Widok ulicy Freta z kościołem pod wezwaniem Św. Ducha w Warszawie, około 1936-1939 akwarela, gwasz, papier34 x 48,5 cm
3000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
3500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
106Wnętrze w Pałacu w Wilanowie, 1936-1939 akwarela, tektura48,5 x 34 cm w świetle passe partout
2500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
2500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)