Feliks TOPOLSKI
(1907 Warszawa - 1989 Londyn)
Feliks Topolski studiował od 1926 roku w warszawskiej Szkole Sztuk
Pięknych pod kierunkiem prof. Tadeusza Pruszkowskiego. W roku 1932 wraz z
absolwentami tej pracowni założył grupę Loża Wolnomalarska i wystawiał z
nią do 1934roku. Wyjeżdżał na indywidualne studia do Włoch i Paryża.
Pracował jako rysownik w „Cyruliku Warszawskim” oraz „Skamandra”. W 1935
wyjechał do Londynu, aby dla „Wiadomości Literackich” wykonać cykl
rysunków z obchodów jubileuszowych króla Jerzego V. Zamieszkał w
Londynie na stałe, zdobywając tam również renomę jako rysownik i
karykaturzysta. Wiele wystawiał za granicą, nie tracąc kontaktu z
krajem. Artysta zyskał wielką popularność w Anglii, uznanie przełożyło
się na zamówienia portretów przez osobistości świata polityki i sztuki.
Jego obrazy zakupiły najważniejsze galerie i muzea. W latach II wojny
światowej był korespondentem wojennym na frontach Europy, Afryki i Azji.
Powstały wtedy tysiące rysunków i szkiców, rysowanych pospieszną,
nerwową kreską, składając się na obszerną kronikę II wojny światowej. W
1947 rok uzyskał obywatelstwo brytyjskie. W latach 50. zaczął wykonywać
monumentalne malowidła i fryzy, Jednocześnie w latach 1953- 1979 wydawał
prywatne czasopismo “Topolski's Chronicle”. Od 1975 roku - do końca
życia pracował nad Pamiętnikiem stulecia - olbrzymim przedsięwzięciu
artystycznym. Gigantycznych rozmiarów obraz o wym. 200 m długości i od 4
m do 7 m wysokości, ustawiony na kształt labiryntu w jego londyńskiej
pracowni, miał obrazować historię XX wieku.
35 | Portret Zofii Kossak-Szczuckiej,1936 | olej, płótno dublowane | 34 x 31 cm | 2000.00 PLN (519,48USD, 465,12EUR) | 2400.00 PLN (623,38USD, 558,14EUR) |