Tadeusz PRUSZKOWSKI

 (1888 Borucice pod Łęczycą - 1942 Warszawa)

Tadeusz Pruszkowski studia podjął u K. Krzyżanowskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie kontynuował naukę w Paryżu. Od 1911 roku działał w Warszawie. W latach 1915-1917 walczył w Legionach. Od 1922 roku pracował w swojej macierzystej uczelni jako profesor. Od 1930 roku był równocześnie jej dyrektorem. Należał do ugrupowań „Nowa Sztuka"i „Rytm". Był wybitną osobowością w życiu artystycznym stolicy. Jako pedagog - nauczyciel wielu malarzy stworzył między innymi kolonię artystyczną w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Malował głównie portrety, były to przedstawienia oficjalne (między innymi portret Marszałka Piłsudskiego, burmistrza Jabłońskiego, prezydenta Narutowicza) oraz pełne uroku portrety kobiet. Jego obrazy, malowane z wirtuozerią, efektowne i żywe w kolorycie, znajdowały uznanie zarówno publiczności jak i krytyki artystycznej.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
90Portret kobiety olej, płótno71 x 64 cm
14000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
50Portret oficeraolej, tektura36 x 26 cm;
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)