Zenon KONONOWICZ

 (1903 Hończary koło Nowogródka - 1971 Kazimierz Dolny)

Zenon Kononowicz rozpoczął studia artystyczne w Riazaniu. Kontynuował je w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. We Francji zetknął się z J. Pankiewiczem i kapistami. Ich twórczość wywarła na artyście zasadniczy wpływ. Od tej pory pozostanie wierny kolorowi, jako głównemu środkowi malarskiego wyrazu. Będzie go cechowała śmiałość w pociągnięciach pędzla i staranna obserwacja światła w naturze. Kononowicz należał do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka", do grup „Rytm", „Kazimierz" oraz „Krąg". Malował głównie pejzaże, rzadziej martwe natury, portrety i akty. Zajmował się także grafiką oraz rzeźbą.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
21Portret mężczyzny w kapeluszu olej, płótno50 x 40,5 cm
1600.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
36Droga przez sad, 1936 olej, tektura19,5 x 26 cm
3000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
26Pejzaż olej, tektura18 x 34 cm
1200.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)