Siemion Afanasjewicz CZUJKOW (AФAНАСЙЕВИЧ ЧУЙКОВ)
(1902 Piszpek /obecnie Biszkek/, Kirgistan - 1980 Moskwa)
Siemion Afanasjewicz Czujkow był członkiem Akademii Sztuk Pięknych ZSRR. Otrzymał tytuł ludowego artysty ZSRR. Nauki malarstwa pobierał w mieście Wierchnij (obecnie Ałma-Ata), a następnie we WChUTEMASie w Moskwie u Roberta Falka. Prowadził także aktywną działalność dydaktyczną oraz promocyjną w zakresie kultury i sztuki na terenie ZSRR, w tym w szczególności na terenie Kirgiskiej SRR. Często tworzył pejzaże oraz portretował mieszkańców Azji Centralnej, niejednokrotnie tworząc także w stylu właściwym nurtowi socrealizmu. Jego prace znajdują się w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie, Muzeum Rosyjskim w Sankt Petersburgu, w innych muzeach na terenie byłego ZSRR, a także w
122 | Portret młodej kobiety, 1948 | olej, płótno | 81 x 60 cm | 10000.00 PLN (3030,30USD, 2222,22EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |