Robert Herman STERL

 (1867 Grossdobritz - 1932 Naundorf)

Robert Hermann Sterl w latach 1882 – 1889 uczęszczał do Akademii Drezdeńskiej, gdzie uczył się u J. Scholtza, L. Pohle’ a oraz u F. Pauwelsa. Po ukończeniu nauki przez trzy lata działał w Dreźnie jako ilustrator i portrecista. W 1892 roku odbył podróż do Paryża i do Holandii. W tym okresie na jego twórczość wywierały duży wpływ dzieła Milleta. W latach 1893 – 1904 w okresach letnich przebywał w Hesji, w zimowych zaś w Dreźnie. W latach 1904 – 1932 był wykładowcą w Akademii Drezdeńskiej, na której w 1906 roku otrzymał tytuł profesora. Odbywał podróże do Rosji w latach 1906, 1908, 1910, 1912 i 1914. W czasie tych wyjazdów przeżył fascynację sztuką i kulturą rosyjską, co wywarło bardzo duży wpływ na tematykę jego dzieł z tego okresu. W czasie I wojny światowej przebywał na froncie francuskim (1915) oraz na froncie południowym w Tyrolu (1917). W roku 1927 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Lipsku. W tym czasie brał udział wielu wystawach. Robert Hermann Sterl jest określany mianem mistrza impresjonistycznego przedstawiania postaci. Przede wszystkim uwidoczniało się to w jego licznych przedstawieniach ludzi w czasie pracy. Dużą popularność i uznanie zyskały również jego dzieła przedstawiające muzyków. Twórczość Sterla jest jedną z najlepiej oddających styl i sposób malowania właściwy impresjonistom niemieckich niemieckim początku XX w.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
49Widok na fabrykęolej, płótno33,5 x 47 cm
3000.00 PLN
(909,09USD, 666,67EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)