Leon ORMEZOWSKI
(1896 Bolechów /obecnie Ukraina/ - 1949 Łódź)
Leon Ormezowski studia rozpoczął na Uniwersytecie w Kijowie i w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Naukę kontynuował w Warszawie w Szkole W. Gersona. Od 1919 roku zajmował się dydaktyką w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Brał czynny udział w szkolnictwie. Wydał podręcznik perspektywy malarskiej. Publikował w pismach artystycznych, nauczycielskich, w prasie codziennej. W czasie okupacji brał udział w prowadzeniu tajnych kompletów maturalnych. Po wojnie stał się współorganizatorem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Był jej dyrektorem i profesorem malarstwa. W 1945 roku został również kierownikiem oddziału Instytutu Propagandy Sztuki. W twórczości malarskiej pozostawał wierny koloryzmowi. Malował portrety, martwe natury, pejzaże. Swoje prace wystawiał w Warszawie, w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i w Instytucie Propagandy Sztuki, a także za granicą, między innymi w Paryżu. Za swój obraz wystawiany w Związku Artystów Plastyków (zakupiony potem do Muzeum Sztuki w Łodzi) otrzymał Nagrodę Miasta Łodzi.
135 | Martwa natura z dzbankiem | olej, płótno | 50 x 61 cm | 4000.00 PLN (1212,12USD, 888,89EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |