Józef CHMIELIŃSKI

 (1862 Warszawa - 1941 Warszawa)

Józef Chmieliński był aktorem, malarzem i rzeźbiarzem. Studia rozpoczął około 1879 roku w warszawskiej Klasie Rysunkowej, potem naukę kontynuował we Lwowie u Popiela. W 1882 roku rozpoczął studia aktorskie w warszawskiej Szkole Dramatycznej Derynga. Najpierw występował w Łodzi i w Warszawie. W 1890 roku przeniósł się do Lwowa. Występował również poza Lwowem, w Warszawie, Kijowie, Wiedniu i Paryżu. Od 1920 roku związał się na stałe z Warszawą. Malował olejno i akwarelą, najczęściej były to krajobrazy, martwe natury i portrety. Dużo rzeźbił, między innymi zaprojektował i wykonał w brązie pomniki Chopina i Słowackiego, w gipsie Konopnickiej, brązowe portrety pisarzy – Sienkiewicza, Asnyka, Ujejskiego oraz pracę w brązie „Modrzewska w roli Lady Macbeth”. Wystawiał we Lwowie w latach 1905 – 1910, w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1909 – 1936, w roku 1934 miał tutaj wystawę indywidualną. Jego prace znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Muzeum Wojska Polskiego oraz w Muzeum Teatralnym w Warszawie.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
71Portret mężczyzny, 1928 olej, płótno54 x 42 cm
1200.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)